MOXsonic 2019 Schedule Overview

All concerts at Hart Recital
Listening Room, Electronic Music Studio (Wood Hall, basement)
Installation, Studio B (Wood Hall, basement)
Papers Demos, Utt 008
Nightlife — UCM Gallery of Art and Design — Art Center — 217 East Clark

Schedule subject to change

Friday – Saturday – March 8-9, 2019

Listening Room — Electronic Music Studio (Wood Hall, basement)
David Q. Nguyen • Misprints
Leah Reid • Sk(etch)
Jason Fick • I’m The Expert
Sea Heikes • unterströmung
Kevin Zhang • Shallow Hold, Falling Low
Ben Fuhrman • Shoreline

Friday, March 8, 2019

Concert 1 • 1pm

Jeff Kaiser • Improvising Machine #42 for laptop, human, and indeterminate instrument • Elisabeth Stimpert, clarinet • 7
Alex Christie • mouthfeel • 6
Eric Honour • Chain Link • 8
Ralph Lewis • DuoTube • 5
Shawn Trail (TXTED) • Moving in Cities • 10
Travis Garrison • Improv for Piano and Electronics • 8
Aaron Humble and Michael James Olson • (F)REE(D)O(M) • 7
Carter John Rice • Flat Circle • 8
Total time: 60

Demo/Workshop • 2:30pm

Step by Step • Gregory Taylor
Sequencing with Max/MSP, with examples and an introduction to Taylor’s new book, Step by Step!
LOCATION: Studio B • Wood Basement

Modern Dance Master Class • Stephanie Zaletel of Szalt Dance Co.
LOCATION: Dance Studio, Wood 108

Concert 2 • 4pm

Lars Bröndum • Suspended in the Pit • 9
John Ritz • Chance Designs n.3 • 8
Tom Baker and Robert Campbell • Manifold2 • 15
Sean Hamilton • Math of Cynics • 10
Meagan Conley and Alberto Racanati (Marble) • Alsafar • 5
Edward Stumpp • Improvising Computer and Performer • 10
Total time 55

Concert 3 • 7pm

Miller Puckette and Shiau-uen Ding performing Pluton by Philippe Manoury.

Nightlife 1 • 8:30pm

The Choir Boys (Jeff Kaiser, Andrew Pask) • The Disease
Eric Mandat • Infinite Edges
Jean-François Charles + Wombat • Free Improvisation

Saturday, March 9, 2019

Papers/Demonstrations
10:30am-12:30pm (20mins +10 for questions)

Panel Moderator: Dr. Allison Robbins

Lars Bröndum • Pendulum and Suspended in the Pit: a study of performance surfaces of modular synthesizers in live performance.
Hugh Lobel • Composing and coding in the Music and Sound Design Platform
Sea Heikes • Fluvial Traces
Shawn Trail • Thingy Box and Ghost Hands: A Raspberry Pi “sketching” framework for Musical-Machine Learning Interaction (MMLI)

KCEMA • 10am-12:30 UCM Gallery of Art and Design — Art Center — 217 East Clark

KCEMA Presents Music and More….

Installation • 9:30-12:30, Studio B

Ritwik Banerji • Astromusicology

Concert 4 • 1pm

Ben Luca Robertson • Rain Shadow • 7
Qi Shen • Invasion • 6
Kory Reeder • EYES:OPEN • 8
Ted King-Smith • Suite for Four Items from a Thrift Store • 6
Karl F. Gerber • Improvisation • 10
Kittie Cooper • Earth Mother • 6
Michael Wittgraf • Hearing Corwin Hall • 10
Barry Moon and Doug Nottingham • King • 14
Total time 67

Concert 5 • 4pm

Christopher Biggs • Contraposition • 12
Louis Lopez/Stephanie Zalatel • Las Cruces: The Running of a Dark Animal • 6
Jake Sentgeorge • Brownshirts in the Hundred Acre Wood • 8
Nicholas Shaheed • Chaotic Substrate • 10
John Thompson • Into the rarefied air • 10
Courtney Brown • Machine Tango • 6
Elliott Lupp • Hinge • 7
Total time 58

Concert 6 • 7pm

Brad Decker • Sudden Death • 10
Mike Frengel • Country Roads • 12
CPS Trio • Choices, (dif)fused, and Partial Geometry • 20
Christina Butera • Headless Figures • 10
Adam James Wilson • Plectrodon, II • 10
Total time 62

Nightlife 2 • 8:30pm

Ricky Graham • signalsundertests – disrupt/construct
the Higgs whatever (Kerry Hagan, Miller Puckette) • Cover Fire
deferlow • Nathan Crepeault • Semi-Improvised
Ted Moore and Kyle Hutchins • Binary Canary

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.