MOXsonic 2019 Schedule Overview

All concerts at Hart Recital
Listening Room, Electronic Music Studio (Wood Hall, basement)
Installation, Studio A (Wood Hall, basement)
Papers Demos, Utt 008
Nightlife Location TBA

Schedule subject to change

Both Days

Listening Room
Name Title
David Q. Nguyen • Misprints
Jason Fick • I’m The Expert
Kevin Zhang • Shallow Hold, Falling Low
Ben Fuhrman • Shoreline
Leah Reid • Sk(etch)
J. Cecilia Wu • Virtual Mandala
Ryne Siesky • …grind…

Friday, March 8, 2019

Concert 1 • 1pm

Name • Title • Duration
Eric Honour • Chain Link • 8
Alex Christie • mouthfeel • 6
Tom Baker and Robert Campbell • Manifold2 • 15
Ralph Lewis • DuoTube • 5
Conrad Kehn • We Hear With Our Eyes • 15
Shawn Trail Southwoods/Moving in Cities • 10
Jake Sentgeorge • Brownshirts in the Hundred Acre Wood • 8
Carter John Rice • Flat Circle • 8
Total time 75

Demo/Workshop • 2:30pm

Step by Step • Gregory Taylor
Sequencing with Max/MSP, with examples and an introduction to Taylor’s new book, Step by Step!
LOCATION: Studio A • Wood Basement

Modern Dance Master Class • Stephanie Zaletel of Szalt Dance Co.
LOCATION: Dance Studio, Wood 108

Concert 2 • 4pm

Lars Bröndum • Suspended in the Pit • 9
Dave O Mahony • Knock Knock • 11
John Ritz • Chance Designs n.3 • 8
Sean Hamilton • Math of Cynics • 10
Meagan Conley and Alberto Racanati (Marble) • Alsafar • 5
Travis Garrison • Improv for Piano and Electronics • 8
Edward Stumpp • Improvising Computer and Performer • 10
Total time 61

Concert 3 • 7pm

Miller Puckette and Shiau-uen Ding performing Pluton by Philippe Manoury.

Nightlife 1 • 9pm (All 20 mins unless noted otherwise)

Choir Boys (Jeff Kaiser, Andrew Pask) • The Disease
Eric Mandat • Infinite Edges
Jean-François Charles + Wombat • Free Improvisation
Nathan Crepeault • Semi-Improvised (10mins)

Saturday, March 9, 2019

Papers/Demonstrations
9:30am-12:30pm (20mins +10 for questions)

Name Title
Lars Bröndum • Pendulum and Suspended in the Pit: a study of performance surfaces of modular synthesizers in live performance.
Hugh Lobel • Composing and coding in the Music and Sound Design Platform
Sea Heikes • Fluvial Traces
Conrad Kehn • Better to Ask Forgiveness Than Permission: Stolen Digital Objects
Shawn Trail • Thingy Box and Ghost Hands: A Raspberry Pi “sketching” framework for Musical-Machine Learning Interaction (MMLI)

KCEMA • 10am-12:30

Coffe + Music
Location TBA

Installation • 9:30-12:30, Studio A

Ritwik Banerji • Astromusicology

Concert 4 • 1pm

Name Title Duration
Ben Luca Robertson • Rain Shadow • 7
Qi Shen • Invasion • 6
Ted King-Smith • Suite for Four Items from a Thrift Store • 6
Karl F. Gerber • Improvisation • 10
Kittie Cooper • Earth Mother • 6
phygician (Sea Heikes and Faizal Shahrin) • unterströmung • 10
Michael Wittgraf • Hearing Corwin Hall • 10
Barry Moon and Doug Nottingham • King • 14
Total time 69

Concert 5 • 4pm

Kory Reeder • EYES:OPEN • 8
Christopher Biggs • Contraposition • 12
Louis Lopez/Stephanie Zalatel • Las Cruces: The Running of a Dark Animal • 6
Aaron Humble and Michael James Olson • (F)REE(D)O(M) • 7
Nicholas Shaheed • Chaotic Substrate • 10
John Thompson • Into the rarefied air • 10
Courtney Brown • Machine Tango • 6
Elliott Lupp • Hinge • 7
Total time 66

Concert 6 • 7pm

Brad Decker • Sudden Death • 10
Mike Frengel • Country Roads • 12
CPS Trio • Choices, (dif)fused, and Partial Geometry • 20
Christina Butera • Headless Figures • 10
Adam James Wilson • Plectrodon, II • 10
Total time 62

Nightlife 2 • 9pm (all 20 minute sets)

Ricky Graham • signalsundertests – disrupt/construct
the Higgs whatever (Kerry Hagan, Miller Puckette) • Cover Fire
Ted Moore and Kyle Hutchins • Binary Canary

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.